Mléčný skot - Jerseyský

V roce 2018 jsme si pořídili první krávu plemene jersey za účelem získat velmi kvalitní mléko a vyrábět z něho výrobky pro svou potřebu a nebýt závislí na supermarketu, co se mléčných výrobků týče. V polovině listopadu očekáváme od naší kravky Bruny (Brůči) první tele a poté bude následovat první dojení s následnou první výrobou produktů, na které jsme sami zvědavi. Dojení bude probíhat strojově a poté bude následné zpracování mléka, o kterém se něco málo přiučíme na kurzu výroby.

Základní informace

ZEMĚ PŮVODU Ostrov Jersey
SMĚR UŽITKOVOSTI Mléčné plemeno
HMOTNOST SAMCE 700 kg
HMOTNOST SAMICE 350 - 450 kg
VÝŠKA SAMCE 127 - 130 cm
VÝŠKA SAMICE 120 - 125 cm
TĚLESNÝ RÁMEC malý
BARVA Žlutohnědá

Složení mléka

SAVEC SUŠINA TUKU BÍLKOVINA KASEIN SYROVÁTKOVÉ BÍLKOVINY SACHARIDY (LAKTÓZA) MINERÁLNÍ LÁTKY
Kůň 10,8 1,7 1,3 1,2 6,0 0,5
Kráva 12,7 3,9 2,6 0,6 4,6 0,7
Koza 13,3 4,5 3,0 0,6 4,3 0,8
Ovce 18,7 7,5 4,6 1,0 4,6 1,0

Chov masného skotu, který chováme je u nás rozdělený na tři plemena. Jejich malá charakteristika a další zajímavosti o hovězím mase.

Jerseyský skot, též jersey, je malé dojné plemeno charakteristické jemnou štičí hlavou, ušlechtilou tělesnou stavbou a vysokým obsahem bílkoviny a tuku v mléce. Je to druhé nejrozšířenější plemeno mléčného skotu na světě. Pochází z ostrova Jersey v průlivu La Manche.

Historie a současné rozšíření plemene

Plemeno pochází ze skotu původem z Normandie a Bretaně, který byl dovezen na ostrov Jersey. Čistokrevně je chováno již přes 600 let a v Anglii bylo známé už v 18. století jako plemeno s mlékem vhodným pro výrobu másla. Od roku 1789, kdy byl zakázán import skotu na ostrov, se chová odděleně, naprosto bez přílivu cizí krve. Plemenná kniha byla založena v roce 1866.

Jedná se plemeno, které má nejvyšší relativní mléčnou užitkovost v poměru k tělesné hmotnosti, mléko má vysoký obsah bílkovin, od 4,1–4,4 % a velmi vysoký obsah tuku, 6,2–7,5 %. Tukové kapénky jsou velké a usnadňují stloukání na máslo, vysoký obsah pevných složek též předurčuje toto mléko k výrobě sýrů. Díky velkému obsahu beta-karotenu je žlutě zbarvené. V současnosti je průměrná užitkovost českých jerseyských krav 6000 kg mléka za laktaci u starších krav a 5450 kg mléka u prvotelek.

Jerseyský skot je raný, jalovice se poprvé zapouštějí ve věku 14–15 měsíců a telí se ve věku dvou let. Novorozená telata váží 20–30 kg. Konstituce je pevná, zvířata jsou dlouhověká a dobře využívají objemných krmiv a pastvy. Je však náročný na kvalitu podávaných krmiv a zvláště odchovávaná telata vyžadují dobrou zootechnickou péči.

Masný skot - Limousine

Plemeno vzniklo v limousinské oblasti jihozápadní Francie.Tato oblast je klimaticky poměrně drsná, nadmořská výška dosahuje až 1000 m. Až do první poloviny 20.století bylo plemeno využíváno k tahu. K této práci byla vybírána zvířata velkého tělesného rámce, s velmi dobře vyvinutou svalovinou a pevným postojem, která byla schopna velké zátěže i přes poměrně jemnou kostru. Selekce na tyto vlastnosti dala předpoklad pro vznik typicky masného plemene s velkým podílem svaloviny a nízkým podílem tuku. Plemeno Limousine je dnes druhé nejpočetněji chované masné plemeno ve Francií, odkud se hojně rozšířilo také do celého světa. Plemeno se vyznačuje dobrou chodivostí, pastevní schopností, při vysoké konverzi objemných krmiv. Krávy vykazují dobré mateřské vlastnosti a jsou dostatečně mléčné. Předností je dobrá plodnost s příznivým mezidobím, dlouhověkost a především snadnost telení.Pro tyto vlastnosti je hojně využíváno i v užitkovém křížení. Počátkem devadesátých let bylo plemeno Limousin nejvíce využíváno v inseminaci v rámci užitkového křížení s naší populací skotu. První nákupy čistokrevných zvířat v roce 1990 pocházely z Maďarska a založily chov v pěti zemědělských podnicích. Ostatní chovy limousina jsou již převážně z Francie. Inseminace prověřenými býky z Francie v rámci čistokrevné plemenitby přinesla i výrazné zlepšení růstové schopnosti telat. To spolu s vynikající masnou užitkovostí plemene přineslo i značný zájem chovatelů o toto plemeno. Nejvíce je limousin využíván v užitkovém křížení.

Masný skot - Salers

Toto původem francouzské plemeno pochází z oblasti vulkanického pohoří v Centrálním masivu. Bylo vyšlechtěno na tvrdost a přežitelnost v tvrdém klimatu s ohledem na přírůstek a produkci masa. Je to plemeno odlišné od jiných francouzských plemen a podobné červeným plemenům z jihozápadní Evropy.V šedesátých letech bylo plemeno Salers rozšířeno v celé Francii. V současné době je chováno asi 170 tisíc krav v jižní, severní a severovýchodní Francii. Mnoho chovů využívá toto plemeno při přechodu z dojeného skotu na chov masného skotu. V průběhu zimy jsou zvířata chována v údolích, na jaře jsou vyháněna na horské pastviny. Plemeno je v hlavní oblasti chovu a i v celé Francii využíváno ke křížení s ostatními masnými plemeny (Charolais, Limousin, Blonde d´Aquitaine). Používá se hlavně k produkci čistokrevných zvířat a zvláště ceněných kříženců, vhodných jako zástav pro specializované podniky pro výrobu masa. Salerský skot je mírné povahy, zvířata ráda opětují pozornost svému chovateli a při manipulaci jsou snadno ovladatelná a přizpůsobivá, rychle se adaptují na nové prostředí. Salers výborně snáší zimu a pobyt ve sněhu je zvířatům veskrze příjemný. Větším problémem jsou velká horka, kdy se dobytek, který nemá možnost úkrytu ve stínu, díky hustému osrstění potí. Salerský skot je černorohý, tzn. s černou rohovinou, která je velmi odolná i ve tvrdých terénech a není náročné ani na ošetřování paznehtů.

Od prvního importu do ČR v r. 1995, kdy bylo dovezeno 24 kusů jalovic na farmy pánů Kramla a Sovy, probíhá intenzivní ověřování vhodnosti plemene Salers pro podmínky ČR. Z výsledků ověřování, které jsou průběžně publikovány, jednoznačně vyplývá, že chov tohoto plemene má v našich podmínkách opodstatnění jak v čistokrevné plemenitbě, tak i v užitkovém křížení. Dosahovaná užitkovost je ve shodných podmínkách plně srovnatelná s ostatními u nás chovanými plemeny velkého tělesného rámce.

Masný skot - Aberdeen angus

Domovem jednoho z nejrozšířenějších masných plemen skotu na světě je severovýchodní Skotsko. Již na počátku 18. století se v krajích Aberdeenshire a Forfarshire podařilo vyšlechtit masný užitkový typ skotu, který v první polovině 19. století chovatel Hugh Watson přikřížením plemene shorthorn sjednotil a položil tak základ tohoto plemene. Ve čtyřicátých letech 19. století byla založena v Anglii první plemenná kniha a již v roce 1860 se uskutečnil první import zvířat do Kanady a později do USA. Rozvoj chovu anguse na severoamerickém kontinentě přinesl tomuto plemeni zvětšení tělesného rámce a sníženou produkci loje, která umožňuje výkrm býků do vyšší porážkové hmotnosti. Postupně se chov aberdeen anguse mimo Evropu a Severní Ameriku rozšířil i na Jižní Ameriku, Austrálii, Nový Zéland a Afriku. Aberdeen angus je moderní masné plemeno, které vyniká dobrou plodností matek a snadnými porody. Maso z jatečných zvířat se vyznačuje vysokým mramorováním, křehkostí, šťavnatostí a specifickou chutí. Příznivá je u poražených zvířat jatečná výtěžnost 61 % a vzhledem k jemné kostře i nízký podíl kostí v jatečně opracovaném těle 14 - 16 %.Jedním z charakteristických znaků plemene je kromě bezrohosti i celoplášťové černé, případně červené (red) zbarvení. První telata aberdeen angus se v naší republice narodila již v roce 1992. Mimo ojedinělé importy z Maďarska, Dánska a SRN, byl náš chov založen především na importu jalovic z Kanady. V roce 1995 byla do republiky importována zvířata v červeném zbarvení "red angus". Zhora uvedené vlastnosti plemene, které se v našich podmínkách potvrdily, jsou asi hlavním důvodem, proč toto plemeno zaznamenalo v poměrně krátké době takové rozšíření. Ostatně to dokumentuje i zájem dalších chovatelů o nákup plemenných zvířat. Aberdeen angus si v krátké době získal pověst i jako vynikající masné plemeno. Této pověsti přispělo zejména to, že plemeno AA bylo prvním masným plemenem v naší republice u kterého se podařilo chovatelům realizovat prodej jatečných zvířat prostřednictvím značkového masa "Český angus". Maso vhodné ke kulinářskému zpracování dává tomuto plemeni určité záruky i do budoucna a zároveň i ukazuje cestu pro jiná plemena.

Kontatkní formulář

Pokud máte jakýkoliv dotaz nebo přání, neváhejte nás kontaktovat. V nejbližší době Vám odpovíme.

Kontaktní informace

Kontaktní osoba Radka Čásenská

AdresaTurovec 63
Tábor - Měšice, 391 56

Telefon +420 776 741 990

Email info@farmacasny.cz

IČO 05892392

DIČ CZ 8761301824